PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.

Centrum Terapii i Szkoleń powstało z pasji do pomagania ludziom.

Wszystkie prawa zastrzeżone © www.kapary.com. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

 

tel. +48 535-165-235

katarzynawitczak@op.pl

 

Adres:

ul. Koszykowa 3/188,  
00-564 Warszawa.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Niedziela: 8:00 - 21:00

Jesienna depresja….

 

Depresja jesienna czy zimowa dopada sezonowo wiele osób. Wraz z nastaniem pierwszych jesiennych chłodów, kiedy na dworze coraz częściej pada deszcz, ciemne chmury gęsto pokrywają niebo, a dni stają się coraz krótsze, większość z nas ogarnia „jesienny smutek”, częściej robimy się senni i zmęczeni, mamy mniej energii i siły do pracy. Pogoda za oknem wpływa niekorzystnie na nasz nastrój. Czujemy się smutni, rozdrażnieni, zniechęceni i nic nas nie cieszy, nawet najmniejsze rzeczy.

 

Co to jest depresja sezonowa i skąd się bierze ?

 

Życie człowieka od wieków było i jest związane z naturą. Wiosną i latem ludzie więcej pracowali i zdobywali jedzenie, podróżowali. Jesienią i zimą ludzie zmniejszali swoją aktywność. A w dzisiejszych czasach ludzie muszą wykazywać wzmożoną aktywność przez cały rok. Za główny czynnik depresji uważa się niedobór światła słonecznego. Wpływa ono na sposób funkcjonowania naszego mózgu, hormonów. Powstawanie sezonowych zaburzeń depresji związane jest z indywidualną podatnością. Uważa się, że podatność na zaburzenia z powodu depresji jest sezonowa. Mogą ją również wywołać bardzo stresujące wydarzenia.

 

Kogo dotyka depresja ?

 

Depresja sezonowa dotyka głównie osoby mieszkające w środowiskach, gdzie nie dopływa słońce. Najczęściej pierwszy epizod depresji ma miejsce między 20, a 40 rokiem życia. Częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni. Ale na depresję chorują również dzieci i młodzież.  

 

 

Jakie są objawy depresji ?

 

Pierwsze objawy depresji mogą pojawić się już w październiku lub w listopadzie i mogą trwać do marca, kwietnia. Objawami są uczucie smutku, pustki, lęku, niepokoju, zmęczenia, brak motywacji, obniżona aktywność, ospałość, zwiększony apetyt, zmniejszenie popędu seksualnego, drażliwość, unikanie przyjemności, poczucie beznadziejności, problemy z pamięcią, i z myśleniem, zobojętnienie, a nawet myśli samobójcze. U dzieci i młodzieży często nasilają się zachowania agresywne, łatwiej wpadają w złość. Konsekwencjami sezonowej depresji może być nadużywanie alkoholu, narkotyków, problemy z nauką czy pracą, a nawet samobójstwa.

 

Co jeśli podejrzewamy, że mamy depresję ?

 

Warto czytając powyższe objawy nie diagnozować się samodzielnie i korzystać z pomocy specjalistów ponieważ mogą one jeszcze świadczyć o innych zaburzeniach (np. o niedoczynności tarczycy). Mamy wiele sposobów leczenia depresji min. Fototerapię, psychoterapię, odpowiednio dobrane leki. Jednak najważniejsze jest postawienie trafnej diagnozy.

 

 

 

 

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, to zapraszam na konsultację psychologiczną w celu postawienia diagnozy potwierdzającej lub wykluczającej przypuszczenia.

 

                                   

Sezonowa depresja - jak sobie z nią poradzić?

07 października 2019
Jak poradzić sobie z depresją sezonową? Najlepiej poradzić sobie z depresją sezonową przez rozmowę z psychoterapeutką Katarzyną Pawluk
PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.