PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.

Centrum Terapii i Szkoleń powstało z pasji do pomagania ludziom.

Wszystkie prawa zastrzeżone © www.kapary.com. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

 

tel. +48 535-165-235

katarzynawitczak@op.pl

 

Adres:

ul. Koszykowa 3/188,  
00-564 Warszawa.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Niedziela: 8:00 - 21:00

W dzisiejszym świecie dzieci dojrzewają szybciej niż kiedyś. I tu pojawia się konflikt pokoleń. To czas, w którym młodzież się buntuje, buzują w nich hormony, pojawiają się konflikty na każdym kroku. Wtedy dochodzi do napięć między pokoleniami ponieważ oba pokolenia widzą to inaczej. Rodzice odczuwają stres ponieważ muszą pogodzić się z tym, że dzieci, które jeszcze nie są odpowiedzialne będą ponosić konsekwencje za swoje czyny w coraz większym wymiarze. Tylko różnica między pokoleniami polega na tym, że nasze pociechy będą żyć w innej rzeczywistości niż my żyliśmy. I dlatego ważne jest by ją lepiej poznać i starać się zrozumieć, a wówczas będziemy mogli w odpowiedni sposób przygotować nasze dziecko do funkcjonowania w rzeczywistości, która go otacza.

 

Kilka obecnie występujących zachowań nastolatków.

 

Nastolatki koncentrują się na projekcie, idei. Zapominają o niebezpieczeństwach tego świata ponieważ dominuje w nich kultura nadmiaru. Dzieci stają się niecierpliwe ponieważ otrzymują to, czego potrzebują. Kolejną różnicą między pokoleniami jest fakt, że dzieci nie pomagają rodzicom w obowiązkach domowych. Natomiast poważnie traktują np. sprawy ekologii ponieważ zostały na nie „uczulone” w szkole. Są skoncentrowane często na rzeczach nie związanych z codziennym funkcjonowaniem. A przecież to zadania dnia bieżącego są podstawą do przygotowania nastolatka do życia w realnym świecie. Następną ważnym faktem jest to, że dzieci mają wiele zainteresowań ale nie potrafią skoncentrować się na jednej czy dwóch by je kontynuować przez lata jako pasję. Szybko nudzą się wykonywanymi czynnościami i zmieniają je na inne. Niestety powszechnie zauważalnym zjawiskiem jest brak szacunku do dorosłych i osób starszych. Widoczny jest w sposobie wysławiania się do osób od siebie starszych jak i w gestach. Zauważalnym zjawiskiem jest sytuacja, gdy wchodzi do autobusu osoba starsza i nie ma wśród nastolatków chętnych osób do ustąpienia jej miejsca. Warto jest by konfrontować nastolatka z otaczającą go rzeczywistością i uczyć modelując swoim zachowaniem pożądane zachowania.

 

Co możemy zrobić, aby dziecko słuchało nas jako rodziców?

 

Powinniśmy w pełni okazać dziecku zrozumienie. Naszym zadaniem jest wyznaczanie granic naszym pociechom poprzez argumentowanie naszego stanowiska. Należy skonfrontować wzajemnie podane argumenty i wytłumaczyć nastolatkowi, gdzie ukrywa się niebezpieczeństwo. Z ogromnym spokojem należy dziecku tłumaczyć pewne kwestie szanując jego zdanie równocześnie. Oczywiście pomogą konsultacje u psychoterapeuty zarówno rodzinne jak i indywidualne. Wspólne ustalenie celu i przebiegu.

 

 

Jak zrozumieć najbardziej denerwujące zachowania nastolatka ?

04 listopada 2019
Problemy nastolatków, jak sobie z nimi poradzić. Porady psychologa w Warszawie dla rodziców
PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.