PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.

Centrum Terapii i Szkoleń powstało z pasji do pomagania ludziom.

Wszystkie prawa zastrzeżone © www.kapary.com. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

 

tel. +48 535-165-235

katarzynawitczak@op.pl

 

Adres:

ul. Koszykowa 3/188,  
00-564 Warszawa.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Niedziela: 8:00 - 21:00

,,Uczenie się jak kochać siebie jest początkiem przygody, która trwa całe nasze życie.”

Oskar Wilde

 

Co to znaczy kochać siebie?

Kochanie siebie pozwala nam na realizowanie jednego z najważniejszych procesów naszego życia, dzięki któremu możemy kochać innych. Dopiero kochając siebie możemy obdarzyć uczuciem drugą osobę. Niestety niepowodzenia życiowe często oddalają nas od realizowania najważniejszego procesu względem siebie jakim jest dbanie o siebie. A dbanie o siebie nadaje sens naszym wartościom oraz dodaje nam energii do działania. Nie kochając siebie jesteśmy narażeni na wykazywanie destrukcyjnych dla nas zachowań względem innych ludzi, dzięki którym zyskamy ich uwagę jednocześnie pragnąc by nas kochali. Niestety takie zachowania mogą być destrukcyjne dla nas. Więc bardzo ważna jest, abyśmy potrafili zadbać o nas samych, by móc obdarzać miłością innych ludzi.

 

,,Dbać o siebie, znaczy zawsze brać siebie pod uwagę. Słuchać swoich własnych potrzeb. Uznać, iż istniejemy i zajmujemy jakieś miejsce na świecie i mamy prawo by czuć się dobrze i upewnić się, iż jest nam dobrze we wszystkich aspektach naszej egzystencji.”

Fina Sanz

 

Zatroszczenie się o siebie oznacza przyjrzenie się własnym potrzebom oraz nie przekładanie potrzeb innych ludzi nad własne. Nikt o nas nie zadba jeśli nie zrobimy tego sami, a wówczas możemy zatroszczyć się o innych. Drugą ważną rzeczą jest zaakceptowanie siebie samych takich jakimi jesteśmy, czyli poznanie własnych umiejętności i możliwości oraz zaakceptowanie swoich słabości i wad. Poprzez akceptację, jako akt współczucia i zrozumienia dla tego, kim jesteśmy, możemy zbliżyć się do bezwarunkowej miłości wobec samych siebie, co z kolei pozwala nam na pokochanie innych. Dbanie o siebie nie tylko sprawia, że nasze życie staje się bardziej pełne, a my mamy dobre samopoczucie. Ale troszcząc się o siebie, stajemy się siebie świadomi, mówimy prawdę. Dokonujemy wyborów z miejsca miłości i współczucia, a nie z poczucia winy czy obowiązku.

 

Jak dbać o siebie?

 

1. Uporządkujmy swoje otoczenie. Miejsce, w którym przebywamy powinno być uporządkowane i miłe ponieważ ma ono wpływ na nasz nastrój. Powinno być tam miłe światło, przestrzeń i przedmioty, które lubisz.

2. Znajdżmy czas na relaks każdego dnia. Żyjemy w czasach kiedy obowiązki pochłaniają cały nasz czas. A życie mamy tylko jedno w związku z czym powinniśmy zadbać o równowagę i podzielić czas na obowiązki, realizowanie własnych potrzeb jak i relaks. To równowaga, którą dzięki temu osiągniemy spowoduje, że będziemy mogli cieszyć się życiem. Jak i mieć siłę do życia. Ważne jest to, by sprawiało ono nam radość. Urodziliśmy się po to, by cieszyć się nim.

3. Spraw by śmiech był częścią Twojej codzienności. Zadbajmy o relaks by odnaleźć siebie oraz o chwile, dzięki którym będziemy mogli się śmiać. Życie może być piękną przygodą, a to jaką będzie zależy tylko od nas samych. To my tworzymy własną rzeczywistość i możemy ją kreować jak tylko pragniemy.

4. Odejdź od negatywnych ludzi i emocji. Odejdźmy od wszystkiego co nas boli. To konieczny warunek prowadzący do dbania o siebie. Jeśli macie w swoim najbliższym kręgu toksyczne osoby lub tkwicie w relacjach, które przenoszą negatywne emocje, stwórzcie dystans i ustalcie granice. Abyśmy mogli zadbać o własne potrzeby musimy otaczać się ludżmi dla których nasz komfort będzie ważny.

5. Pielęgnujmy swoje osobiste relacje dając im czas i sprawiając by były tego warte. Kiedy utworzymy granice w swoich toksycznych związkach i uwolnimy się od negatywnych emocji, będziemy mogli zacząć pielęgnować relacje, w których będziemy czuć się dobrze. Włożenie wysiłku w takie relacje sprawi, że poczujecie się kimś, o kogo ktoś się troszczy i kto ma emocjonalne wsparcie.

6. Wykonujmy ćwiczenia fizyczne. To bardzo poprawia samopoczucie i poczucie własnej wartości oraz sprawia, że nasz system immunologiczna się wzmacnia. Wydzielają się nam endorfiny- hormony szczęścia, co wpływa na nasz nastrój każdego dnia.

7. Słuchajmy własnych potrzeb. Wsłuchajmy się we własne potrzeby i wymyślmy w jaki sposób możemy je zrealizować. Aby to zrobić musimy zastanowić się jak się czujemy, czego pragniemy i co jest dla nas ważne oraz w jaki sposób to wszystko pogodzimy.

 

Dbanie o siebie jest nawykiem. Aby się nim stało należy określić czynności, które będziemy wykonywać regularnie, a po trzech tygodniach utrwala się na tyle, że ,,wejdą nam w krew” czyli staną się nawykiem. Dlatego warto zastanowić się jakie mamy potrzeby i w jaki sposób będziemy je realizować oraz jak je połączymy z czynnościami dnia codziennego.

 

Życzę Wam miłej przygody jaką jest odkrywanie własnych potrzeb i poznawanie siebie.

 

Jak kochać i dbać o siebie ?

14 września 2020
Dotyk w życiu człowieka. Skorzystaj z porad psychologa dla dzieci w Warszawie
PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.