PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.

Centrum Terapii i Szkoleń powstało z pasji do pomagania ludziom.

Wszystkie prawa zastrzeżone © www.kapary.com. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

 

tel. +48 535-165-235

katarzynawitczak@op.pl

 

Adres:

ul. Koszykowa 3/188,  
00-564 Warszawa.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Niedziela: 8:00 - 21:00

Dotyk ma dla nas ludzi ogromne znaczenie. Od urodzenia jesteśmy noszeni na rękach osób, które się nami opiekują. To powoduje, że czujemy się bezpieczni. Jesteśmy głaskani i gładzeni oraz przytulani jako dzieci. Wówczas wytwarzają się w mózgu endorfiny. I czujemy się spokojnie, bezpiecznie, komfortowo.

 

Co się dzieje, gdy dorastamy?

 

Przestajemy przytulać się do rodziców. W czasie dorastania pojawiają się pierwsze miłości. Wówczas zaczynamy tworzyć pary. I to tutaj w związku obdarzamy się wzajemnym dotykiem, przytuleniem. A co, gdy jesteśmy sami? Co wówczas dzieje się z ciałem, które nie jest dotykane? Wówczas poczucie bezpieczeństwa rekompensujemy sobie na różne sposoby. Czasami kompulsywnym jedzeniem, innym razem nadmiernymi treningami, stosowaniem katorżniczej diety lub zakupami. Spada wówczas odporność, ciało częściej choruje. Mogą pojawić się bóle somatyczne. Dlatego tak ważne jest codzienne przytulanie. Poprzez przytulanie pokazujemy, ktoś jest dla nas ważny, że komuś na nas zależy. Ten gest może być wyrazem wsparcia, sympatii i miłości. Nie jest zarezerwowane tylko dla kochanków. Poprzez przytulenie okazujemy komuś wsparcie. I ponieważ dotyk poznajemy jako coś pierwszego, co nas uspokaja, to w naturalny sposób do tego dążymy. Dodaje nam to energii i wiary, zmniejsza lęk u osób z niską samooceną, może zmniejszyć ból, minimalizuje stres i zmniejsza poziom hormonu stresu- noradrenaliny,obniża ciśnienie krwi i normalizuje funkcje serca. Osoby, które nas przytulają stają nam się bliższe. Według Elizabeth Lombardo, psycholożki i fizjoterapeutki, przytulania zwiększa wydzielanie oksytocyny, hormonu szczęścia. Lekarze uważają, że brak dotyku w dzieciństwie jest podłożem wielu zaburzeń, dlatego apelują, by jak najczęściej przytulać swoje pociechy. Dotyk ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Dlatego moi drodzy, tulcie swoje dzieci, wtulajcie się w partnerów, partnerki, przytulajcie wasze pieski, które podobnie jak my też potrzebują przytulenia i pogłaskania. 

 

W wielkim uścisku życzę Wam dużo przytulaśnych wrażeń :D

 

Dlaczego dotyk jest dla nas ważny ?

12 grudnia 2019
Dotyk w życiu człowieka. Skorzystaj z porad psychologa dla dzieci w Warszawie
PSYCHOTERAPIA w Warszawie dla każdego. Profesjonalna obsługa pacjentów. Katarzyna Pawluk pomoże Ci wyjść z każdej opresji dzięki CENTRUM TERAPII I SZKOLEŃ w Warszawie.